گزارش ها

توضیحی در باره یکی از موضوعات دستور جلسه مجمع عمومی بطور فوق العاده دهم آذرماه

 

در نوبت دوم مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده انجمن زرتشتیان تهران که در تاریخ 10 آذرماه از ساعت 9:30 دقیقه بامداد در تالار خسروی برگزار خواهد شد، دو مصوبه با پیشنهاد هیات مدیره به رای همکیشان حاضر در مجمع گذارده خواهد شد. متن کامل و دقیق یکی از این دو مصوبه عبارتست از:

تعیین محل مصرف وجه خالص حاصل از فروش زمین واقع در بلوار صدوقی یزد (اهرستان) با توجه به مصوبه فروش  مجمع عمومی مورخ  5 اسفند 1384 به شرح زیر:

الف) 50 درصد از وجه، در اختیار انجمن زرتشتیان اهرستان یزد قرار بگیرد تا به شرح موارد مطروحه در نامه شماره 95/863   مورخ 1396/7/21 آن انجمن صرف انجام امور اظهاری گردد.

ب) 25 درصد از وجه، صرف هزینه های قانونی ، اداری و یا ساختمانی لازم به منظور تثبیت مالکیت و بهره برداری از مجموعه زمین ها و املاک عام المنفعه ای شود که توسط انجمن زرتشتیان ایرانی بمبئی و انجمن اکابر پارسیان هند در استان یزد خریداری و یا احداث شده اند و بموجب وکالت خود ایشان در اختیار انجمن زرتشتیان تهران است.

ج) 25 درصد از وجه، صرف ساخت و تکمیل دو ساختمان در حال اجرا و نیمه کاره انجمن زرتشتیان تهران (ساختمان خرمن گیو و ساختمان کیخسروی)  گردد.

 

هیات مدیره انجمن ضروری می داند تا توضیحاتی در مورد این پیشنهاد به همکیشان ارائه نماید:

در تاریخ 5 اسفندماه 1384 مجمع عمومی انجمن زرتشتیان تهران رای به فروش قطعه زمینی واقع در اهرستان یزد داد که هنوز به فروش نرفته است. متن مصوبه موجود مجمع بدینگونه است: زمین پلاک ثبتی واقع در اهرستان یزد، بر خیابان شهید صدوقی از اموال انجمن ایرانی بمبئی که وکالت آن را انجمن زرتشتیان تهران دارد به فروش رسیده و وجه حاصل از آن صرف آبادانی و ساخت و ساز در زمین پشت پرورشگاه مارکار یزد شود.

 

از همان تاریخ و پس از اخذ این مصوبه، نارضایتی و گلایه هایی از سوی مردم و انجمن زرتشتیان اهرستان ابراز گردید که به نظر این گلایه ها بجا و بحق میباشد. این ملک یعنی زمین شماره 3797 بخش 4 یزد به مساحت تقریبی چهارهزارمتر مربع در سال 1337 توسط روانشاد میرزا سروش لهراسب نماینده انجمن زرتشتیان ایرانی بمبئی از آقای کیخسرو عمویان، یکی از همکیشان نیک اندیش اهل اهرستان یزد خریداری می گردد. در تمامی سالهای پس از آن تاکنون، انجمن زرتشتیان اهرستان، آقای عمویان و دیگر همکیشان شرافتمند و غیرتمند اهرستان بارها و بارها به منظور تثبیت مالکیت و حفظ تمامیت این زمین فعالیت ها و پیگیری های فراوان و قابل تقدیر انجام داده اند. تلاش های بی شائبه این عزیزان موجب سپاسداری انجمن زرتشتیان تهران و سایر همکیشان است و شایسته است این موضوع در زمان فروش این زمین درنظر گرفته شود. به همین دلیل هم در گردش 40 هیات مدیره انجمن زرتشتیان تهران مصوبه ای مبنی بر تخصیص سهمی از درآمد ناشی از فروش زمین به انجمن اهرستان اخذ گردید و همچنین در جلسه ای که در تاریخ 17 امرداد 1392 در اهرستان یزد و در حضور رئیس و تنی چند از اعضای هیات مدیره انجمن زرتشتیان تهران گردش 42، رئیس و اعضای هیات مدیره انجمن زرتشتیان اهرستان، جناب آقای عمویان و تعداد زیادی از اهالی اهرستان، در حضور آقای دکتر اختیاری نماینده محترم ایرانیان زرتشتی در مجلس برگزار گردید، با تاکید بر تلاش های اهالی اهرستان در حفظ و حراست، نگهداری و آبادانی این زمین، پیشنهاد شد تا سهمی مناسب از عواید حاصل از فروش زمین به انجمن زرتشتیان اهرستان اختصاص یابد تا صرف فعالیت های بایسته و عام المنفعه آن انجمن گردد. عناوین این فعالیت ها در بازگشت به استعلام کتبی انجمن زرتشتیان تهران، توسط انجمن زرتشتیان اهرستان طی نامه ی شماره  95/863 مورخ 1396/7/21 به شرح ذیل اعلام گردیده است: 1- احیا و تکمیل و بازسازی و تعمیرات اساسی کلیه ساختمان ها و تاسیسات وقفی و ملک های واگذاری افراد به انجمن که در حال تخریب و از بین رفتن می باشند، 2-  رفع کمبود مالی انجمن از طریق ساخت ساختمان و تاسیسات مفید درآمد زا جهت بهبود وضعیت رفاهی و اجتماعی اهالی و جوانان اهرستان، 3- تامین تاسیسات فرهنگی و هنری و ورزشی و خریداری وسایل آن جهت جوانان، 4- در صورت بودن وجه ساخت مسکن بر روی زمین های وقفی متعلق به انجمن جهت جوانان و تحویل به تازه عروس و دامادها.

 

همانگونه که ذکر گردید در مصوبه 12 سال پیش مجمع، مقرر گردیده است که وجه حاصل از فروش زمین، در اراضی پرورشگاه مارکار یزد هزینه گردد. پس از گذشت سال ها اکنون به نظر می رسد با توجه به اتفاقات پیش آمده و تلاش مسئولین و دلسوزان جامعه، لازم است هزینه کرد وجه حاصل از فروش زمین اهرستان در راستای منافع جامعه زرتشتی طبق مصوبه مجدد مجمع انجام گردد. در این راستا اختصاص 50 درصد از وجه ناشی از فروش زمین به انجمن زرتشتیان اهرستان جهت هزینه کرد طبق موارد پیشنهادی آن انجمن، منوط به موافقت مجمع عمومی انجمن زرتشتیان تهران است.

 

از سوی دیگر، انجمن زرتشتیان تهران به عنوان وکیل قانونی انجمن زرتشتیان ایرانی بمبئی و انجمن اکابر پارسیان هند، وظیفه حفظ و سرپرستی املاک متعدد موکلین خود شامل زمین ها و ابنیه عام المنفعه از جمله تعداد قابل توجهی مدرسه در سطح استان یزد را دارد که  انجام امور حقوقی، اداری، تثبیت مالکیت و بازسازی و نوسازی این اماکن نیازمند پرداخت هزینه های لازم است. در این راستا موافقت مجمع با پیشنهاد تخصیص 25 درصد از وجه ناشی از فروش زمین بدین امور می تواند این فرصت را در اختیار هیات مدیره انجمن در سال های پیش رو قرار دهد تا به وظایف خود در زمینه صیانت و استفاده از این املاک بپردازد.

 

و در آخر پیشنهاد شده است که یک چهارم درآمد ناشی از فروش زمین اهرستان صرف تکمیل دو ساختمان در حال احداث انجمن زرتشتیان تهران در تهران یعنی ساختمان کیخسروی و ساختمان خرمن گیو گردد. بطور حتم تزریق نقدینگی به پروژه های درحال ساخت و تکمیل هر چه سریعتر آنها منجر به ایجاد ارزش افزوده و افزایش درآمد انجمن و جامعه زرتشتی میشود و این اجازه را به گردش های آتی هیات مدیره های انجمن می دهد تا به نحو شایسته تری به خدمت رسانی به همکیشان بپردازند.    

 

سخنان اندیشه برانگیز

چون تعالیم نادرست مانع از آن است كه راه بهتر را آشكارا دیده و برگزینند، بنابراین خداوند جان و خرد برای شما رهبری برگزید تا زندگی كردن برابر آیین راستی را به هر دو گروه «نیكان و بدان» بیاموزم.

یسنا – هات 31 – بند 2 | اشوزرتشت

حاضرین در سایت

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم