گزارش ها

توضیحی در مورد خانه روانشاد بهرام کیانی پور

  

 

در نوبت دوم مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده انجمن زرتشتیان تهران که در تاریخ 10 آذرماه از ساعت 9:30 دقیقه بامداد در تالار خسروی برگزار خواهد شد، دو پیشنهاد هیات مدیره انجمن در دستور نشست قرار دارد و به رای همکیشان حاضر در مجمع گذارده خواهد شد. متن کامل و دقیق پیشنهاد دوم عبارت است از:

فروش خانه واقع در خیابان ابوریحان (خانه روانشاد بهرام کیانی پور) و خرید واحد مسکونی جایگزین بمنظور امکان سکونت و نامگذاری بنام ان روانشاد (عمل به نیت نامه)، حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از فروش .

 

روانشاد بهرام شهریار کیانی پور خلیل آباد از همکیشان بسیار شریف و نجیبی بودند که یک عمر با درستکاری و سختکوشی زندگی کردند و در نهایت در  پنجم دی ماه 1378 از این جهان درگذشتند. ایشان که سال ها در دبیرخانه انجمن زرتشتیان تهران به خدمت به جامعه زرتشتی مشغول بودند، در تاریخ   1375/3/13 و در زمان ریاست آقای دکتر مهربان مهر، با تنظیم یک وصیت نامه رسمی، انجمن زرتشتیان تهران را به عنوان وصی خود انتخاب نمودند تا پس از مرگ مالکیت منزل مسکونی شان واقع در خیابان ابوریحان، کوچه رستمی در اختیار انجمن قرار بگیرد و در ازای آن انجمن را تنها متعهد به سرپرستی و نگهداری از فرزندشان و همچنین انجام مراسم مذهبی خود، همسرشان روانشاد پریدخت خدارحم باستانی اله آبادی و فرزندشان نمودند. وظایفی که انجمن های ادوار مختلف تا زمان درگذشت بابک تنها فرزند روانشاد بهرام کیانی پور و پس از آن تا اکنون انجام داده اند و بدون تردید تا سی سال ادامه خواهند داد.

 

 

پس از فوت ایشان و با همت هیات مدیره های پیشین انجمن، عرصه و اعیان خانه کیانی پور پس از طی تشریفات قانونی به مالکیت قطعی انجمن زرتشتیان تهران درآمد. زمین خانه کیانی پور دارای مساحت یکصدو سی و یک متر مربع است که در آن یک واحد مسکونی دوطبقه به مساحت کل  138 متر مربع بنا شده است. تاریخ ساخت بنا بطور دقیق مشخص نیست ولی به پیش از سال 1336، یعنی 60 سال پیش بازمیگردد. با وجود استحکام بنا متاسفانه قدمت آن، هر از گاه مشکلاتی را باعث می شود. از سوی دیگر با توجه به طرح های شهرداری برای تعریض گذرگاه های شهری، مقداری از عرصه ملک در طرح تعریض معبر قرار گرفته و در هرگونه بازسازی احتمالی، از مساحت قانونی زمین پس از انجام اصلاحات کاسته خواهد شد. با توجه به مجموعه این موارد یعنی قدمت بنا، محدودیت عرصه و قوانین شهرسازی مربوطه، در کنار کمبود نقدینگی فعلی انجمن که امکان تخریب و نوسازی این ملک را در آینده ای نزدیک غیرمحتمل می سازد، به نظر می رسد که تبدیل به احسن این ملک از طریق فروش آن با قیمت مناسب و خرید واحد مسکونی جایگزین با درآمد ناشی از آن می تواند راهی مناسب برای انجام نیت خیر روانشاد کیانی پور در استفاده همکیشان از ماترک ایشان و همچنین بزرگداشت و ماندگاری نام ایشان باشد.   

 

حاضرین در سایت

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم