گزارش ها

گزارشی کوتاه از نخستین سال فعالیت هیات مدیره گردش 43 انجمن زرتشتیان تهران

  

- نخستین نشست هیات مدیره گردش 43 انجمن زرتشتیان تهران در 23 آبان ماه 1394 تشکیل گردید و از آن زمان تا اول آذرماه 1395، مجموعا 48 جلسه هیات مدیره برگزار گردیده است. هیات مدیره گردش 43 در طی این جلسات در کل 759 مصوبه داشته است که اکثرا مربوط به تایید هزینه های انجمن بوده است. قسمتی از فعالیت های این گردش، انجام وظایف روزمره و بایسته ای بوده است که جزو تعهدات ذاتی انجمن بوده، هست و خواهد بود از قبیل مدیریت مجموعه ها و دوایر خدماتی وابسته به انجمن، کمک به نیازمندان زرتشتی در حد توان، برگزاری آیین ها و جشن های مذهبی و ملی، نمایندگی از جامعه زرتشتی تهران در مراسم و برنامه های بیرون از جامعه و تعمیر و نگهداری از اماکن و مستغلات تحت مالکیت انجمن. در ادامه این گزارش سعی می شود کمتر به این دسته از وظایف روزمره اشاره شود.

 

- یکی از سیاست های این گردش، سیاست گفتگو و بویژه بیشتر شنیدن از همکیشان و پاسخگویی تا حد ممکن برای افزایش اعتماد جامعه به انجمن بوده است چرا که اعضای این گردش بر این باورند که این اعتماد بزرگترین سرمایه انجمن بوده و باید باشد. از این رو کارهایی انجام داده ایم از جمله: امکان حضور و صحبت همکیشان در نشست های هیات مدیره، آمادگی اعضای کمیسیون روابط عمومی برای شنیدن انتقادات، پیشنهادات و صحبت های همکیشان، تشکیل نخستین و برنامه ریزی برای برگزاری دومین نشست پرسش و پاسخ با همکیشان و انتخاب سخنگوی گردش به جهت پاسخگویی رسمی و مسئولانه به سوالات همکیشان و بويژه رسانه ها. از سوی دیگر با راه اندازی مجدد سامانه پیامکی و تارنما و نیز ایجاد کانال رسمی تلگرام تلاش کرده ایم تا همکیشان را در جریان اخبار و اطلاعیه های انجمن قرار دهیم.

 

- از نظر مالی سعی کرده ایم هیچگونه بدهی بالا نیاوریم و تنها تعهداتی را بپذیریم که بتوانیم در اسرع وقت انجام دهیم. البته برای انجام این کار ناچار شده ایم تا برخی یارانه ها را که پیش از این از سوی انجمن برای انجام خدمت پرداخت می شده است، کاهش دهیم بويژه در موضوع سرویس مدارس، سازمان پذیرایی و هزینه های درگذشتگان.  این در حالی است که متاسفانه در طول سال گذشته شوک های مالی بويژه از سوی ادارات آب و فاضلاب به جهت پرداخت حق انشعاب و حق نظارت در مجموعه های تحت مالکیت انجمن وارد شده است که هزینه های جاری انجمن را تا 15 درصد بالا برده است.

 

- در مورد مدارس خوشبختانه با رایزنی های به عمل آمده، یک تغییر بسیار مثبت در مدیریت دبیرستان انوشیروان و به تبع آن در کادر آموزشی آن بوجود آمده که بدون تردید نتایج آن دیده خواهد شد. این تعاملات برای افزایش کیفیت مدارس در سایر مدارس زرتشتی و بويژه مدرسه گیو هم بطور مستمر در جریان است. موضوع مهم دیگر که در دستور کار انجمن است و خوشبختانه گامهای خوبی در این موضوع برداشته شده است، دریافت سهم 3 درصد اعیانی مدارس از آموزش و پرورش است. بسیار امیدواریم که در گزارش سال آتی، خبرهای خوبی در زمینه دریافت این مبلغ ارایه کنیم.

 

- بخشی از وظایف انجمن رسیدگی به املاک و مستغلات انجمن است که در طول سال گذشته سعی شده است تعمیرات و نگهداری از این اماکن را به نحو احسن انجام دهیم. بطور ويژه برخی بازسازی های ضروری و اصولی در آدریان تهران، مجموعه مارکار تهران پارس و باغ اوسون صورت پذیرفته است.

 

- یکی از مهمترین تصمیمات انجمن، تصمیم به آغاز ساخت ساختمان خرمن گیو بوده است. با وجود محدودیت مالی انجمن، پس از رایزنی و برگزاری نشست با گروهی از متخصصین امور ساخت و ساز درون جامعه، به این نتیجه رسیدیم که بایستی از ابطال جواز ساخت این زمین جلوگیری شود. از اینرو با انجام تشریفات مناقصه، یکی از خوشنام ترین مهندسان جامعه برای انجام این پروژه انتخاب شدند و مرحله تخریب این ساختمان انجام شد بطوریکه تهدید ابطال جواز پرارزش ساخت این ساختمان مرتفع گردید. امیدواریم پس از چند ماه و با پایان فصل سرما و البته به شرط تامین منابع مالی لازم، ساخت این ساختمان و ساختمان کیخسروی (که بیش از 4 سال است متوقف شده است) ادامه پیدا کند و تا پایان گردش به اتمام برسد.

 

- اما بدون تردید مهمترین وظیفه ی هیات مدیره صیانت و بهره برداری از موقوفات و دارایی های غیر منقول انجمن برای استفاده جامعه به بهترین شکل است. در طول سال گذشته، گردش 43 در ادامه فعالیت گردش های پیشین موفق شد اسناد قطعی مالکیت برخی از زمین های یزد و تهران را به نام انجمن اخذ نماید. مهمترین دعوی حقوقی این گردش تاکنون به بخشی از زمین مارکار یزد و پرونده دعوی با آقای دکتر مرتاض مربوط است، پرونده ای که از حدود دو سال پیش باز شده است و تنها یک ماه پس از آغاز گردش، شاهد صدور حکم دادگاه بدوی در مورد آن بودیم. با وجود تاکید بر بی حقی آقای مرتاض بر زمین های تصرف شده توسط ایشان، این حکم شامل بخشی دیگر بود که در آن حق انکار ناپذیر انجمن در مالکیت این زمین به دلیلی نادرست، نادیده گرفته شده بود. در واکنش، با توجه به زمان محدود در اختیار برای اعتراض به حکم و ارائه لایحه تجدیدنطر خواهی، هیات مدیره گردش 43 صلاح را بر آن دانست که در این مقطع تغییری در تیم وکلای این پرونده ندهد و از طریق همان وکلا به بخشی از حکم اعتراض نماید. خوشبختانه به نظر می رسد ادله مطروحه از سوی وکلای انجمن که بر پایه اسناد متقن به دادگاه ارایه گردیده است، در مرحله تجدیدنظر باعث صدور حکم به سود انجمن شده و خواهد شد. لازم است از آقای دکتر اختیاری نماینده ارجمند جامعه زرتشتی در مجلس شورای اسلامی که در تهیه اسناد و مدارک لازم از مراجع معتبر نقش اساسی داشتند، سپاسگزاری نماییم. گزارش مفصل این پرونده در زمان مقتضی و پس از انشا و ابلاغ حکم در اختیار همکیشان قرار خواهد گرفت.

 

- همچنین می توانیم به عناوین برخی فعالیت های دیگر اشاره نماییم: انتخاب پیمانکار سرویس مدارس با انجام تشریفات کامل مناقصه بگونه ای که در حال حاضر تنها از خودروهای تاکسی و ون در رفت و آمد دانش آموزان استفاده می شود، جابجایی و تجهیز خوابگاه دختران دانشجوی زرتشتی در محلی مناسب، آغاز لایروبی و احیا قنات شمالی اراضی قصر فیروزه، اخذ گواهی پایان کار ساختمان همتی واقع در خیابان عرفان و تدوین آیین نامه داخلی جلسات هیات مدیره.

 

- اینک پس از گذشت یکسال، اعضای هیات مدیره گردش 43 که عمدتا نخستین بار است به عضویت هیات مدیره این نهاد کلیدی و ریشه دار جامعه زرتشتی درآمده اند، آشنایی نسبتا مناسبی از ظرفیت ها، روندها و البته مشکلات انجمن بدست آورده اند و این توانایی را پیدا کرده اند که علاوه بر مدیریت وظایف روزمره انجمن، با برنامه ریزی های واقع گرایانه و تلاش های موثرتر در خدمت جامعه باشند. اعتماد ، یاری و البته نقد و پرسشگری هر یک از همکیشان ارجمند بدون تردید بهترین پشتوانه ما در این راه است که آن را آرزو می کنیم.   

 

سخنان اندیشه برانگیز

ای جویندگان دانش راستین، اكنون آموزش‌ها و پیامی را كه تا به حال شنیده نشده‌است برای شما آشكار خواهم ساخت. این پیام برای كسانی كه از روی تعالیم نادرست، جهان نیكی را تباه سازند ناگوار است، ولی برای دلدادگان «مزدا» خوش‌آیند و شادی‌بخش به شمار می‌رود.

يسنا 31 – بند 1 | اشوزرتشت

حاضرین در سایت

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم