گزارش ها

شرحی بر یک گزارش کمیسیون دینی، فرهنگی و آموزشی

 

1- در طول نشست های هیات مدیره انجمن، هر کمیسیون موارد خود را در دو دسته بندی مجزا ارائه می دهد: گزارش ها و تصمیم ها. هر تصمیم، پیشنهادی است که پس از گفتگو بین اعضا، به رای گذاشته می شود و در صورت کسب میزان لازم از آرا موافق، به مصوبه انجمن تبدیل گشته و لازم الاجرا می گردد. از سوی دیگر گزارش عبارتست از آگاهی رسانی در مورد اجرای مصوبات یا موارد مربوط به کمیسیون.

 

2- یک اصل کاملا شناخته شده در مدیریت یک نهاد این است که مصوبات،  آیین نامه ها و روال ها، جاری و قانونی است، تا زمانی که با تصویب یک مورد جایگزین و جدیدتر، لغو گردد.

 

3- بنابر تصریح اصل 13 قانون اساسی کشور، زرتشتیان در حدود قانون، در برگزاری مراسم دینی خود آزادند. در طی سالیان گذشته و در طی گردش های مختلف،  با تاکید نهادهای رسمی کشور و از جمله وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مکاتباتی انجام شده است که بر اساس آنها، روندها و مصوباتی برای استفاده از ظرفیت این اصل مترقی در قانون اساسی کشور مشخص گردیده است.

 

4- گزارشی که در نشست بیست و دوم هیات مدیره گردش 43 انجمن زرتشتیان تهران قرائت گردید، در واقع یادآوری برخی مصوبه ها و روندهای کاری موجود انجمن به هدف صیانت از حق برگزاری آزاد مراسم دینی و آیینی زرتشتیان می باشد. بر اساس این روال ها، فیلمبرداری و عکس برداری و تهیه هرگونه خبر و گزارش از اماکن انجمن توسط غیر همکیشان و همچنین حضور غیرهمکیشان در آیین هایی همچون جشن ها و مراسم دینی و ملی، که در اماکن متعلق به انجمن زرتشتیان تهران برگزار میشود، منوط به معرفی توسط وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، و پس از آن موافقت نهایی و کسب مجوز از سوی انجمن زرتشتیان تهران است. روشن است که بازدید غیرهمکیشان از آدریان تهران در ساعات تعیین شده و البته در زمان هایی که مراسم ویژه وجود ندارد، بدون  تصویربرداری مجاز بوده، و هست.

 

5- انگیزه این یادآوری و پافشاری بر اجرای جدی این مجموعه روندها توسط کمیسیون دینی، فرهنگی و آموزشی انجمن، اتفاقات ناگواری است که متاسفانه در چند هفته گذشته از سوی برخی غیرهمکیشان حاضر در جشن زایش اشوزرتشت و نیز آیین نوزوتی دوم اردیبشهت ماه، در اماکن تحت مالکیت انجمن زرتشتیان تهران شاهد آنها بوده ایم. اتفاقاتی که هم حرمت جایگاه سپندینه آدریان تهران را توسط برخی غیرهمکیشان شکست و در جای دیگر، احساس خوشایند تعدادی از همکیشان در برپایی آزاد و خودمانی جشن هایمان را خدشه دار نمود.

 

6- هیات مدیره گردش 43 انجمن زرتشتیان تهران به عنوان جمعی برآمده از آرا افراد جامعه زرتشتی تهران، ضمن احترام به نظرات تمامی همکیشان، خود را متعهد میداند تا شرایطی را فراهم نماید تا حقوق و آرامش همکیشان در زمان برگزاری جشن ها، آیین های دینی و نیایش های فردی و جمعی حفظ شود و در این راه تمامی کوشش خود را بکار خواهد بست.

 

 

سخنان اندیشه برانگیز

ای جویندگان دانش راستین، اكنون آموزش‌ها و پیامی را كه تا به حال شنیده نشده‌است برای شما آشكار خواهم ساخت. این پیام برای كسانی كه از روی تعالیم نادرست، جهان نیكی را تباه سازند ناگوار است، ولی برای دلدادگان «مزدا» خوش‌آیند و شادی‌بخش به شمار می‌رود.

يسنا 31 – بند 1 | اشوزرتشت

حاضرین در سایت

ما 6 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم